Mathållning för Indre Troms 1992

Frukostar (per gång; 10 ggr): 2,5 dl havregryn 9 dl vatten 2 dl råggryn 10 dl torrmjölk Pausdrycker: blåbärssoppa (3 tillf), nyponsoppa (3), chokladdryck (4). Fjällbröd (per bak; 4 bak): 4 dl mjöl 2 msk brödkryddor 2 tsk bakpulver 1 msk mjölkpulver 2 msk linfrö 1,5–2 dl vatten Annat bröd samt pålägg: Personligt ansvar för 6 dygn. Smör: 0,5 kg. Matsedel:

L S G
−− − − Fr 24 M Sjömansbiff frto (Blå Band). Chokladpudding (5 tm)
0 + 0 Lö 25 L Kycklingsoppa m mak o kgb (1,5 tm)
+ ++ +  M Tortellini m ost o mob (4 tm) (75 g smör)
+ 0 0 Sö 26 L Minestronesoppa. Mak m cheezini o mob (1 tm)
+ + +  M Köttfärssås m mak frto (Blå Band)
+ 0 0 Må 27 L Americana m mak o kgb
? ? ?  M Tjälknöl m pot mos o svampsås (4 tm). Drottningkräm
0 + − Ti 28 L Kantarell- o champinjonsoppa m mak o mob (1,5 tm)
− 0 0  M Kalops frto (Blå Band) m enbärskryddning
++ ++ ++ On 29 L Bacon (323 g) m pot mos
+ ++ ++  M Ungersk gulasch frto (Friggs) m ris. Jordgubbskräm
0 + + To 30 L Hummer- o räksoppa (2,5 tm). Mak m carbonara (1,5 tm) o kgb
+ ++ +  M Höns m ris o curry frto (Blå Band)
? ? ?  Fr 31 L Champinjonsoppa (1 tm). Mak m capricciosa (1 tm) o mob
++ ++ ++  M Lövbiff to m pot mos o béarnaisesås (100 g smör)
+ 0 0 Lö 1 L Mejongsoppa m mak o mob
+ + +  M Köttfärs to (färssås) m mak o 2 kgb
0 0 0 Sö 2 L Gulaschsoppa m mak o kgb
0 0 0  M Kycklinggryta m grönsaker frto (Blå Band). Sex frukters kräm

Betygen har satts av Lars, Sören och Gunnar. Skalan är −−, −, 0, +, ++, där högsta betyg är ++. Oprövade rätter får ?.

Förkortningar: x tm = x dl torrmjölk  mak = makaroner kgb = kött- och grönsaksbuljong frto = frystorkad mob = mörk oxbuljong  to = torkad

Dessutom: Mejong- och minestronesoppa, 10 dl torrmjölk. Piff: Juicekoncentrat Torkade jordgubbar Rökt kalkonlår Lök to Fjällwhisky Tjälknöl

LA